scorecardresearch

Ulaşım zammına yürübüslü tepki

44 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Öğrenciler ulaşıma zammı bu kez yaratıcı bir zeka ile protesto etti. Yaptıkları alet taş devrinin otomobillerini andırdı.
Toplu taşıma zammına “Yürübüslü” tepki
Öğrenciler ulaşıma yapılan zammı ilginç bir yöntemle protesto etti. Kendileri yaptıkları kağıt ve borulardan oluşan aletle kent turu atan öğrencileri görenler şaşkın bakışlarla izledi.
Adana’da Çukurova Üniversitesi’nde okuyan bir grup öğrenci ulaşıma yapılan yüzde 35’lik zamma karşı kendi yaptıkları “Yürübüs” ismini verdiklerini aletle şehir turu attı.
Öğrenciler akşam saatlerinde Merkez Seyhan İlçesi Gençlik Parkı önünde bir araya geldi. Buraya yanlarında plastik borular ve kağıtlar getiren öğrenciler “Yürübüs” adını verdikleri sözde toplu taşıma aracını yaptı. Ardından ise Yürübüs’e binen öğrenciler kent içerisinde şehir turu attı. Ana yolda toplu taşıma araçlarının yanından giden öğrenciler zaman zaman duraklara yanaşıpta “Ulaşıma yapılan zamma tepki için kendi Yürübüs’ümüzü oluşturduk. Ücretsizdir” diyerek yolculara seslendi. Yoldan geçen birçok vatandaş Yürübüsle gezen öğrencilere alkışlarla destek verdi. Öğrencilerin Yürübüs’üne trafik polislerinin de eskortluk etmesi dikkatlerden kaçmadı. Trafik sinyalizasyon ışıklarına uyan duraklara yanaşıp yolcu almaya çalışan Yürübüs şehir turunun ardından seferlerini sonlandırdı.
Öğrenciler adına konuşan Halkevleri üyesi Tufan Ahi, yapılan ulaşım zammının fazlalığından şikayetçi oldu. Yüzde 35’lik zammın geri alınmasını istediklerini dile getiren Ahi, “Bizde bugün bu zamlara karşı kendi Yürübüs’ümüzü oluşturduk. Yürübüs’ümüz ücretsizdir. Herkesi Yürübüs’ümüze binmeye davet ediyorum” dedi.
Öğrencilerden Orbay Gayret ise, halka çağrıda bulunarak, “Yapılan zam çok fazla. Zamların geri çekilmesi için birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Bunun için bizler bu tür tepki eylemlerimizi devam ettireceğiz. 2.25 Lira olan ulaşım ücretinin geri alınmasını istiyoruz. “ ifadelerini kullandı.
Etiketler