scorecardresearch

Adana!da sendika başkanları Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi Panelini protestoetti

817 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
“Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi” panelini protesto ettiler

Bayram BULUT

Adana’da Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE), Türkiye Gençlik Vakfı ve Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (BTÜ) işbirliğinde, Evliya Çelebi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda “Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi” konulu panel düzenlendi.

Panele Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Adayları, Belediye Meclis üyeleri, protokol mensupları ve çok sayıda öğrenci katıldı. Açılış konuşmasına geçildiği esnada Adana’da bulunan çeşitli sendika başkanları ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’ paneline öğrencilerin getirilmesini protesto etti. ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’nin bir siyasi partinin programı olduğunu, bu nedenle de öğrencilerin toplantıya getirilmesinin yanlış olduğunu savunan sendikacılar ile paneli düzenleyenler arasında gergin anlar yaşandı.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Ahmet Karagöz, Kamu-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Kamil Köse, Eğitim-İş Şube Başkanı Galip Reha Ertekin ve sendika üyesi yaklaşık 8 kişi, ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’nin bir siyasi partinin programı olduğunu belirten sendikacılar, toplantının okullara yazı olarak gönderilerek öğrencilerin toplantıya getirilmesinin doğru olmadığını savundu. Bunun üzerine paneli düzenleyenler ile sendikacılar arasında arbede yaşandı. Sendikacılar salondan dışarı çıkartıldı.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Ahmet Karagöz, okulların öğrencilerin eğitim gördüğü yuvalar olduğunu ileri sürdü. Karagöz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi paneline karşı değiliz. Buna okullarımızın, öğrencilerimizin ve öğretmen arkadaşlarımızın alet edilmesine karşıyız. İçeride kaç tane reşit olmayan öğrenci var. Anne ve babaları çocuklarını okula gitti sanıyor. Biz bilimsel içerikli yaptığımız toplantılardan veli izni istenirken, bir siyasi partiye çıkar sağlamak amacıyla yapılan toplantı veli izni olmadan öğrenciler toplanıyor”
Etiketler