scorecardresearch

Adana sessiz çığlık eylemi yapıldı

98 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Balyoz davası sanık yakınların Adanalı Kurmay Albay Aykar Tekin’in annesi ve babası gözyaşlarına boğuldu.

Oğlum için adalet istiyorum
Bayram BULUT
Balyoz davası sanık yakınlarının her cumartesi düzenlediği, 'Sessiz Çığlık' eylemi, Kurmay Albay Aykar Tekin için Adana’da yapıldı.
Adana’nın Merkez Seyhan İlçesi’nde bulunan Atatürk Parkı’nda 87.’si gerçekleşen 'Sessiz Çığlık' eylemini Vardiya Bizde Platformu üyeleri destekledi. Adanalı Kurmay Albay Aykar Tekin’in annesi Özcan Tekin, Babası Ahmet Tekin ve kız kardeşi Yasemin Tekin’in hazır bulunduğu eylemde ‘Haksız ve hukuksuz yargılamalara son”, “Oğlumu İstiyorum”, “Askere düşmanlık vatana düşmanlıktır”, Haksızlığa karşı omuz omuza” yazılı pankartların açıldığı eylemde Kurmay Albay Aykar Tekin fotoğrafları ve Türk Bayrakları taşındı. Eylem boyunca Tekin’in annesi ve babası oğlunun fotoğraflarına bakarak eylem boyunca gözyaşlarını tutamadı.
Burada Vardiya Bizde Platformu adına bir açıklama yapan Çağdaş Bayraktar, Balyoz Davasını siyasi hukukun katledildiği birer tasfiye operasyonu olarak değerlendirdi. Bayraktar, “17 Aralık 2013 tarihinden itibaren, bu davalara kastedilerek, orduya kumpas kurulduğu, insanların sahte ihbar mektuplarıyla, yasadışı dinlemelerle, sahte delilerle, tasarlanmış ve ayarlanmış bir kısım yargı mensuplarıyla mahkum edildikleri, içerde yatan insanların günahsız olduğu iktidar mensupları, basın ve hukukçular tarafından bilinmektedir. Ayrıca, Yargıtay tarafından onaylanan Balyoz Askeri Casusluk ve Şike davaları ile ilgili bireysel başvurular, tutuklu yüzlerce insan olmasına rağmen aylardır Anayasa Mahkemesi’nde bekletilmektedir” ifadelerini kullandı.
Tekin’in annesi Özcan Tekin ise gözyaşları içinde “ben adalet istiyorum, oğlumu istiyorum” dedi. Baba Ahmet Tekin’de bir konuşma yaptı. Tekin, bütün askerlerin suçsuzluğunu beyan etmek için eylemde olduğunu dile getirerek, “Analar, babalar ağlamasın analar evlat yolu gözlemesin Allah herkesin yardımcısı olsun adalet yerini bulsun istiyorum” diyerek, sözlerini tamamlayamadan göz yaşlarına boğuldu.
Kurmay Albay Aykar Tekin’in kız kardeşi Yasemin Tekin ülkede adaletsizliğin yaşandığına dikkat çekti. Bütün ailelerin çok mutsuz ve üzgün olduğunu savunan Abla Tekin, “Biz adalet istiyoruz. Biz dinlenilmek istiyoruz. Vatan haini evlatlar yetiştirmediğini düşünüyoruz. Benim annem, baban ekmeği ile suyuyla ayağında ayakkabısı olmadan kuru ekmek yiyerek evlat büyüttü bu vatana. Ama bu vatana vatan haini büyütmedi. Vatan haini olmadığı için abim yurt dışından geldi teslim oldu. Kendi teslim oldu. Ben abim ve diğer silah arkadaşlarının adaletli yargılanmasını istiyorum. Başka hiçbir şey istemiyorum. Artık analar, babalar ağlamasın içerdeki yılların hesabını kimler verecek. Murat’ı kim geri dön derecek. Biz bunların yaşanmasını istemiyoruz artık. Adalet istiyoruz.” diye konuştu.
Yaklaşık yakıcı güneş altında gerçekleştirilen 1 saatlik eylem daha sonra sonlandırıldı.

Etiketler